Eeterlikud õlid aitavad "ravimatute" seenhaiguste puhul

Ajalehest Telegram, juuli 2013
Avaldatud toimetaja loal.

Nii inimestel kui ka koduloomadel esineb nahal seenhaigusi, mis ei taha hästi ravile alluda. Nende hulka kuuluvad ka näiteks nn kassihaigus, mille nakkus kandub inimesele tihti koduloomadelt, kui ka kergesti nakkav jala- ja küüneseen.

Iga veterinaar kinnitab, et loomade nahal esinevat seeninfektsiooni peetakse tavaliselt ravimatuks. Kui kass on sellega nakatunud, siis saab teda vaid puhastada ja hooldada ning loota, et infektsioon aja jooksul taandub. Kuid tavamõistes ravi on sellele väga raske leida ja tihti keelatakse seenhaigusega loomadel kliiniku ruumides viibimine.

Inimeste puhul võib antifungaalsete (seeninfektsiooni vastaste) ravimite pealemäärimine pikaajalise kasutamise järel lõpuks tulemust anda, kuid see võtab kaua aega. Vahel võib vajalikuks osutuda väga kangete retseptiravimite kasutamine, mis on aga arvestatavate toksiliste kõrvalnähtudega ning võivad aja jooksul tekitada resistentsust.

Apteegiletil saadaolevad seeninfektsiooni vastased ravimid on tihti ebatõhusad. Olgu siis tegemist nn kassihaiguse või jalaseenega, ei ole veel selge, kas ravimite ebatõhusus on põhjustatud sellest, et seen on lihtsalt juba resistentseks muutunud.

Kas loodusel on seenhaiguse vastast ravimit?

Pisa ülikooli teadlased uurisid eeterlike õlide segu raviomadusi seenhaiguse puhul. Ühes uurimuses raviti seitsmel kassil seeninfektsiooni õlide seguga, milles on 5% pune (O. vulgare), 5% rosmariini (R. officinalis) ja 2% metsiku tüümiani (Thymus serpyllum) eeterlikku õli segatud baasõliks olevasse mandliõlisse. Neljal kassil kadus seenhaigus täielikult ja ülejäänud kolmel oli näha olulist paranemist.

Sama õlidesegu katsetati hiljem ka lammaste seenhaiguse ravimisel ja see toimis väga tõhusalt.

Edasi uuriti suurt hulka erinevaid eeterlikke õlisid laboritingimustes tervelt 11 erineva seeninfektsiooni tekitaja peal. Leiti, et metsik tüümian ja pune olid kõige tõhusamad seenhaiguste tekitajate vastu võitlejad. Tähtaniis (Illicium verum), rosmariin ja sidruniõli (Citrus limon) olid infektsiooni peatamisel kohe paremuselt järgmised.

Eeterlike õlide antifungaalseid (seenevastaseid) omadusi on uuritud ka mujal. Mitmed uuringud on näidanud, et pune ja rosmariini eeterlikel õlidel on tõhus toime puu- ja teraviljadel esinevate aflatoksiinide vastu. Aflatoksiinid on väga kantserogeensed ained, mida teatud tingimustel (kõrge temperatuuri ja niiskuse juures) toodavad hallitusseened. Nad kuuluvad mükotoksiinide hulka. Need ühendid võivad tekkida eriti teraviljal, maapähklitel ja parapähklitel. Aflatoksiinid tekitavad mutatsioone ja vähktõbe, eriti maksas (maksavähk). Mürgiseks muutuvad nad pärast ümbertöötamist maksas.

Maroko ülikooli teadlased leidsid, et metsiku tüümiani lähedase liigi Thymus broussonetii eeterlik õli on tõhus pärmseene ehk candida vastu. Pakistani Karachi ülikoolis avastati, et pune eeterlik õli on hea abimees kuseteede infektsioonide ravimisel, millest paljud on ka seeninfektsioonist põhjustatud.

Originaalartikli autor Case Adams on naturopaat, kellel on doktorikraad loodusravis. Ta keskendub teaduslikult tõestatud loodusravimeetoditele ning on sel teemal kirjutanud suurel hulgal raamatuid ja artikleid.

Allikad: GreenMedInfo, NCBI, Wikipedia